Αρχείο άρθρων

2019-06-26 19:21

«Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» Στουτγάρδης: Ομιλία π. Εφραίμ με τίτλο: Το καλό καλό δεν είναι, άν καλώς δεν γίνει

—————

2019-06-26 19:16

«Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» Στουτγάρδης: Ομιλία π. Εφραίμ με τίτλο: Το καλό καλό δεν είναι, άν καλώς δεν γίνει

—————

2019-06-09 01:20

"Ανάληψη"

Α Ν Α Λ Η Ψ Η Ἠγαπημένος ἀνελήφθης ἐν δόξη πάλλευκη μνήμη πυκνοκέντητη! Στημόνι ἡ προσευχὴ  κεντάει ἐργόχειρα  στὸν καμβὰ τοῦ χρόνου στῆς ἐκκλησιᾶς τοὺς ἀργαλειούς! Μένει τὸ κέντ-ημα παρηγορίας μας ἔνδ-υμα  καὶ χάνεται ὁ χρόνος...  

—————

2019-06-09 01:19

"Ανάληψη"

Α Ν Α Λ Η Ψ Η Ἠγαπημένος ἀνελήφθης ἐν δόξη πάλλευκη μνήμη πυκνοκέντητη! Στημόνι ἡ προσευχὴ  κεντάει ἐργόχειρα  στὸν καμβὰ τοῦ χρόνου στῆς ἐκκλησιᾶς τοὺς ἀργαλειούς! Μένει τὸ κέντ-ημα παρηγορίας μας ἔνδ-υμα  καὶ χάνεται ὁ χρόνος...  

—————

2019-06-07 21:28

Η Ανάληψη του Κυρίου. (κήρυγμα σε αγρυπνία που έγινε στην Ιερά Μονή Κοιμ. Θεοτόκου Μικροκάστρου την 5 προς 6 Ιουνίου 2019)

—————

2019-06-07 21:25

Η Ανάληψη του Κυρίου. (κήρυγμα σε αγρυπνία που έγινε στην Ιερά Μονή Κοιμ. Θεοτόκου Μικροκάστρου την 5 προς 6 Ιουνίου 2019)

—————

2019-05-31 15:05

Kαλὸν εἶναι νὰ προσέχουμε ἀγαπητοί μου φίλοι τὶς ἀναρτήσεις ποὺ ἔχουν νὰ κάνουν συνεχῶς μὲ θαύματα καὶ σημεῖα.

Kαλὸν εἶναι νὰ προσέχουμε ἀγαπητοί μου φίλοι τὶς ἀναρτήσεις ποὺ ἔχουν νὰ κάνουν συνεχῶς μὲ θαύματα καὶ σημεῖα. Πρῶτον διότι αὐτὸ εἶναι π ρ ο τ ε σ τ α ν τ ι κ ὸσύμπτωμα: οἱ Προτεστάντες λένε: Εἶδες σημεῖο; Τότε ἡ πίστη σου πάει καλά! Δὲν εἶδες; Δὲν πιστεύεις σωστά! Αὐτὸ ἔχει σὰν ἀποτέλεσμα στὶς...

—————

2019-05-31 15:04

Kαλὸν εἶναι νὰ προσέχουμε ἀγαπητοί μου φίλοι τὶς ἀναρτήσεις ποὺ ἔχουν νὰ κάνουν συνεχῶς μὲ θαύματα καὶ σημεῖα.

Kαλὸν εἶναι νὰ προσέχουμε ἀγαπητοί μου φίλοι τὶς ἀναρτήσεις ποὺ ἔχουν νὰ κάνουν συνεχῶς μὲ θαύματα καὶ σημεῖα. Πρῶτον διότι αὐτὸ εἶναι π ρ ο τ ε σ τ α ν τ ι κ ὸσύμπτωμα: οἱ Προτεστάντες λένε: Εἶδες σημεῖο; Τότε ἡ πίστη σου πάει καλά! Δὲν εἶδες; Δὲν πιστεύεις σωστά! Αὐτὸ ἔχει σὰν ἀποτέλεσμα στὶς...

—————

2019-05-26 17:10

Ο Τίμιος Πρόδρομος, η σπονδυλική στήλη της πνευματικής Ζωής μας

Ομιλία του Πατρός Εφραίμ Τριανταφυλλόπουλλου (πρωτοσύγκελλος της Ι.Μ. Σισανίου και Σιατίστης) σε Ιερά Αγρυπνία στην Ι.Μ. Κοιμήσεως Θεοτόκου Μικροκάστρου 25/5/19 Ως Θέμα ομιλίας: "Ο Τίμιος Πρόδρομος, η σπονδυλική στήλη της πνευματικής Ζωής μας"  

—————